Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Honorowe Obywatelstwo Gminy Gniewino oraz wręczenie Kontraktów Sołeckich.

Utworzono dnia 28.03.2024

23 marca 2024 r. w sali widowiskowo-kinowej Centrum Kultury i Biblioteki w Gniewinie odbyła się uroczystość inaugurująca w gminie Gniewino obchody 20. rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Okolicznościowe przemówienie wygłosił na tę okoliczność Wójt Gminy Gniewino Zbigniew Walczak, który podkreślił znaczenie integracji europejskiej dla rozwoju naszej gminy.

Podczas uroczystości wręczono akty nadania honorowego obywatelstwa Gminy Gniewino Panu Adrianusowi Josephusowi Stopa i Pani Krystynie Barbarze Konowrockiej-Stopa.

Pan Adrianus Josephus Stopa urodził się 20 grudnia 1945 r. w Bredzie (Niderlandy) i jest synem żołnierza 1. Polskiej Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka. Był wieloletnim działaczem polonijnym w Niderlandach i popularyzatorem wiedzy na temat historii i kultury Polski i historii polskich formacji zbrojnych na Zachodzie podczas II wojny światowej. Jest znany zwłaszcza z działań na rzecz byłych żołnierzy 1. Polskiej Dywizji Pancernej i ich rodzin. Współzakładał Stowarzyszenie Kulturalnego „Polonia” w Bredzie oraz Stowarzyszenie 1. Polskiej Dywizji Pancernej w Niderlandach. Wielokrotnie organizował uroczystości rocznicowe związane ze szlakiem bojowym Dywizji w Niderlandach. Był członkiem redakcji czasopisma „Śladami Dywizji” wydawanego w języku polskim i niderlandzkim. Aktywnie działał tez w sporcie. Kawaler Złotego Krzyża Zasługi, medalu PRO MEMORIA, PRO PATRIA oraz licznych odznaczeń pamiątkowych polskich i holenderskich. Od 2007 roku mieszka w Nadolu. Pełni funkcję ambasadora Stowarzyszenia 1. Polskiej Dywizji Pancernej w Niderlandach i upowszechnia wiedzę o jego działalności w Polsce, w tym w gminie Gniewino. Jest czynnym uczestnikiem uroczystości patriotycznych odbywających się na terenie naszej gminy.

Pani Krystyna Barbara Konowrocka-Stopa urodziła się 4 grudnia 1958 r. w Mińsku Mazowieckim. Była działaczką polonijną w Niderlandach i popularyzatorką wiedzy na temat historii i kultury Polski, działaczką sportową. Aktywny członek Stowarzyszenia Kulturalnego „Polonia” w Bredzie oraz Stowarzyszenia 1. Polskiej Dywizji Pancernej w Niderlandach. Była członkiem redakcji czasopisma „Śladami Dywizji” wydawanego w języku polskim i niderlandzkim. Aktywna działaczka „Punktu wsparcia dla Polaków w Bredzie”, utworzonego w celu integracji Polaków przybywających do Niderlandów. Odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej, medalem PRO MEMORIA, PRO PATRIA oraz licznymi polskimi medalami i odznakami pamiątkowymi. Od 2007 roku mieszka w Nadolu. Wraz z mężem jest czynną uczestniczką uroczystości patriotycznych odbywających się na terenie naszej gminy.

Honorowe obywatelstwo nadano na podstawie uchwał Rady Gminy Gniewino nr LV/446/2024 i LV/447/2024 z dnia 15 marca 2024 r. Akty nadania wręczyli Wójt Gminy Gniewino Zbigniew Walczak i Przewodnicząca Rady Gminy Gniewino Judyta Smulewicz. Laudację na cześć honorowych obywateli wygłosił wieloletni pracownik służby dyplomatycznej, były konsul generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Brukseli, Luksemburgu i w Lille, przyjaciel Gminy Gniewino Pan Jeży Drożdż.

Podczas uroczystości wszyscy sołtysi z gminy Gniewino otrzymali od Wójta kontrakty sołeckie – programy działań inwestycyjnych mających na celu zaspokojenie potrzeb lokalnych społeczności. Kontrakty sołeckie to zbiór przedsięwzięć zgłaszanych przez mieszkańców, sołtysów i rady sołeckie oraz planów władz Gminy co do kierunku rozwoju każdego sołectwa na łączną kwotę ponad 80 mln zł. Kontrakty będą realizowane w latach 2024-2030 a ich finansowanie zapewni budżet Gminy i środki zewnętrzne, w tym środku europejskie.

Po części oficjalnej odbyła się część artystyczna uroczystości w wykonaniu:

Katarzyny Dzierzgowskiej, pianistki, absolwentki gdańskiej Akademii Muzycznej, pedagog szkół muzycznych w Wejherowie i w Pucku.

 

Wojciech Koliński, klarnecista Opery Bałtyckiej w Gdańsku, również pedagog wejherowskiej szkoły muzycznej.

Akompaniowała mu p. Katarzyna Dzierzgowska.

 

Reprezentanci gniewińskiego chóru  Appassionato.

Tym razem w kwartecie w składzie: Katarzyna Dzierzgowska, Joanna Kurek, Wojciech Koliński i Łukasz Baranowski.

Honorowe Obywatelstwo oraz wręczenie Kontraktów Sołeckich

Utworzono dnia 28.03.2024, 14:44

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Lipiec 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Imieniny

Katalog biblioteki

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 327

W poprzednim tygodniu: 863

W tym miesiącu: 2418

W poprzednim miesiącu: 2305

Wszystkich: 110140

LEKTURY SZKOLNE

Bajki do słuchania za darmo

BAJKI ZASYPIANKI

Darmowa wypożyczalnia zbiorów cyfrowych BN