Grupy Teatralne
Grupy Teatralne pod opieką Pani Bogumiły Hirt-Niedziela
- AMATOR
To 25 rok istnienia Koła, a drugi jego działalności w obecnym składzie. Zrzesza młodzież licealną.
Ostatnie sukcesy:
- III miejsce na III Ogólnopolskim Przeglądzie Teatrów Amatorskich “Lidzbarskie Spotkania z Teatrem” w Lidzbarku za spektakl „Januszek idzie na dyskotekę”.
- Wyróżnienie na XII Ogólnopolskim Przeglądzie Małych Form Teatralnych im. Adama Luterka w Wejherowie za spektakl „Januszek idzie na dyskotekę”.
AMATOR 2
Zrzesza uczniów z V i VI klasy Szkoły Podstawowej w Gniewinie.
Ostatnie sukcesy:
- II miejsce na X Ogólnopolskim Amatorskim Turnieju Teatralno – Kabaretowym „Wieżowisko” w Gniewinie za spektakl „Krzywa bajka”.
- ALEBABKI
To grupa teatralna Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Gniewinie, która istnieje już 7 lat.
Skład zespołu:
- Wojciechowska Małgorzata
- Peplińska Zdzisława
- Migalska Barbara
- Kornacka Bogumiła
- Gołdyn Grażyna
- Niedbała Grażyna
Ostatnie sukcesy:
- W XVI POWIATOWYM PRZEGLĄDZIE MAŁYCH FORM TEATRALNYCH w kategorii Młodzież i Dorośli „Alebabki” zajęły II miejsce i otrzymały dyplom i nagrodę: projektor.
- W III Ogólnopolskim Przeglądzie Teatrów Amatorskich “Lidzbarskie Spotkania z Teatrem”,
w kategorii teatrów dorosłych, spektaklem pt. „Cafe Luna” zajęły II miejsce i otrzymały dyplom oraz nagrodę: kuchenkę mikrofalową.
Grupy Teatralne pod opieką Pani Wioletty Majer-Szreder
TEATR "POD WIEŻĄ"
Amatorski „Teatr pod Wieżą” założyła w styczniu 2011 roku w Gminnym Centrum Kultury w Gniewinie Wioletta Majer – Szreder. Teatr działa non profit, a wkład pracy p. Wioletty Majer – Szreder i aktorów jest całkowicie społeczny. Jest to działalność dobrowolna, wszyscy członkowie „Teatru pod Wieżą” są pasjonatami sztuki teatru, wywodzą się z gminy Gniewino bądź powiatu wejherowskiego.
Aktorzy:
AGNIESZKA ROSZKOWSKA – od 2011 roku
MIESZKO WELTROWSKI – od 2011 roku
KRZYSZTOF NIEDZIELA - od 2012 roku
MAŁGORZATA SZYPELT – od 2013 roku
MARIUSZ KRÓLIKOWSKI – od 2014 roku
MARCELINA MAJER – od 2016 roku
Adaptacją, tworzeniem scenariusza i reżyserią zajmuje się p. Wioletta Majer-Szreder.
Dotychczasowy repertuar:
„Małe zbrodnie małżeńskie”- autor : E. E. Schmitt
„Jesteś mój!” – autor: H. Bardijewski
„Bóg mordu”- autor: Y. Reza
„Scenariusz dla trzech aktorów” autor: B. Schaeffer
„Komedia omyłek” – autor: W. Majer – Szreder - spektakl z okazji 5-lecia Teatru pod Wieżą
„Maks i Aldona” - autor: W. Majer – Szreder na podstawie trylogii Jana Smalewskiego „Łupaszka”
„Jak zjadłem psa” - autor: J. Griszkowiec
„Piaskownica” – autor: M. Walczak
„Kisielin” autor: W. Majer – Szreder na podstawie „wspomnień wojennych” Teresy Świderskiej
Osiągnięcia:
2018 rok:
I miejsce w za spektakl „Piaskownica” w X Ogólnopolskim Amatorskim Turnieju Teatralno – Kabaretowym „Wieżowisko” w Gniewinie – maj 2018 r.
Spektakl „Kisielin” w Bychowie – upamiętnienie rocznicy rzezi wołyńskiej
2017 rok:
I miejsce za spektakl „Jak zjadłem psa” w IX Otwartym Amatorskim Turnieju Teatralno – Kabaretowym „Wieżowisko” w Gniewinie – maj 2017 r.
I miejsce za spektakl „Jak zjadłem psa” w II Ogólnopolskim Przeglądzie Teatrów Amatorskich w Lidzbarku – październik – maj 2017 r.
I miejsce za spektakl „Jak zjadłem psa” w XVI Powiatowym Przeglądzie Małych Form Teatralnych w Redzie – listopad 2017 r.
2016 rok:
I nagroda za spektakl „Maks i Aldona” i 2 indywidualne nagrody za grę aktorską dla Marceliny Majer i Mariusza Królikowskiego – VIII „Wieżowisko” maj 2016 r.
II miejsce w I Ogólnopolskim Przeglądzie Teatrów Amatorskich w Lidzbarku – październik 2016 r.
Prezentacja spektaklu „Maks i Aldona” o żołnierzach wyklętych: w Choczewie 1 marca 2016 roku, dla uczniów gimnazjum w Gniewinie i w Kostkowie, w Sanktuarium w Górce Klasztornej
Wcześniejsze:
- II miejsce w IV Otwartym Amatorskim Turnieju Teatralno – Kabaretowym „Wieżowisko” w Gniewinie – 2012 r. – spektakl „Jesteś mój”
- I miejsce w V Otwartym Amatorskim Turnieju Teatralno – Kabaretowym „Wieżowisko” w Gniewinie – maj 2013 spektakl „Bóg mordu”
- I miejsce w VI Otwartym Amatorskim Turnieju Teatralno – Kabaretowym „Wieżowisko” w Gniewinie – 2014 r. – spektakl „Scenariusz dla trzech aktorów” – maj 2014
- I miejsce w Ogólnopolskim XXVII Płośnickim Lecie Teatralnym w Płośnicy – czerwiec 2014 r. - spektakl „Scenariusz dla trzech aktorów”
- Wyróżnienie w Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Amatorskich w Polessku (Okręg Kaliningradzki) – VI 2012
- Wyróżnienia za grę aktorską dla Mieszka Weltrowskiego w spektaklu „Małe zbrodnie małżeńskie” w VI Ogólnopolskim Przeglądzie Małych Form Teatralnych im. A. Luterka „Oko Poety. Odsłona Druga” Wejherowo, 21-23 października 2011
- Wyróżnienie w X Powiatowym Przegląd Małych Form Teatralnych w Redzie – XII 2011
- Wyróżnienie XIII Powiatowym Przeglądzie Małych Form Teatralnych w Redzie – listopad 2014
Należy podkreślić wysoki poziom spektakli „Teatru pod Wieżą”, zdolności aktorskie aktorów – amatorów, kreatywność pani reżyser oraz wielogodzinny wkład pracy wszystkich jego członków. Do kilku projektów „Teatr pod Wieżą” angażował także młodzież z terenu gminy Gniewino i powiatu wejherowskiego – m.in. do spektaklu „Maks i Aldona” oraz „Kisielin”, spełniając misję edukacyjną i patriotyczną. Wszystkie spektakle były prezentowane podczas Dni Kultury Gminy Gniewino i cieszyły się ogromnym uznaniem publiczności, niejednokrotnie owacjami na stojąco.