Grupy Teatralne
Grupy Teatralne pod opieką Pani Bogumiły Hirt-Niedziela
GRUPA TEATRALNA „AMATOR”
Grupa Teatralna „AMATOR” powstała przy okazji przygotowywania przez Panią Bogumiłę Hirt-Niedzielę w 1994 roku szkolnych jasełek. Od tamtej pory, w zmienianym na przestrzeni lat składzie, „Amator” wystawia sztuki do dziś. Grupa początkowo działała przy Samorządowym Zespole Szkół w Gniewinie, a obecnie od lat funkcjonuje w Centrum Kultury i Bibliotece w Gniewinie.
Pierwszy sukces przyszedł w 1996 r., kiedy to na XIII Turnieju Teatralnym „Niebieskie Tarcze” teatr zdobył tydzień po tygodniu - I miejsce oraz Grand Prix. W kolejnych dwóch latach grupa zdobywała w tym turnieju wyróżnienia. W 2001 roku, po trzyletniej przerwie i całkowitej wymianie składu aktorskiego, co wynikało z uczniowskiego charakteru teatru, grupa AMATOR wzięła udział w eliminacjach XVIII Wojewódzkiego Turnieju „Niebieskie Tarcze” i zajęła I miejsce „odkurzonym” spektaklem pt. „Umrzeć z miłości”. W 2002 r. grupa zdobyła Nagrodę Dyrektora Teatru „Miniatura” w Gdańsku oraz wyróżnienie aktorskie na XXIII Ogólnopolskim Przeglądzie Teatrów Dziecięcych „DZIATWA 2002” w Łodzi.
Niektóre inne ważne trofea to:
- GRAND PRIX, czyli „Złoty Sejneński Tur” i „Brązowy Sejneński Tur” w 2003 r. na Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Dzieci i Młodzieży „Baltic- Satelid” w Sejnach;
- GRAND PRIX w Powiatowym Przeglądzie Małych Form Teatralnych w Redzie w 2006 r.
- GRAND PRIX w 2009 r. w Rumi.
- II miejsce w XXVI Wojewódzkim Turnieju Teatralnym „Niebieskich Tarcz” w Gdańsku w 2010 r.;
- I miejsce w VI Ogólnopolskim Przeglądzie Małych Form Teatralnych im. Adama Luterka w Wejherowie w 2011 r.;
- w 2012 r. - wyróżnienie aktorskie w Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Amatorskich w Polessku (Rosja);
- w 2014 r. – I miejsce w VI Przeglądzie Teatralno-kabaretowym „Wieżowisko” oraz I miejsce w XXVII Płośnickim Lecie Teatralnym;
- w 2017 - III miejsce w III Ogólnopolskim Przeglądzie Teatrów Amatorskich “Lidzbarskie Spotkania z Teatrem”;
- w 2018 r. - II miejsce w X Turnieju „Wieżowisko”;
- w 2019 r. w XI Turnieju „Wieżowisko”– II miejsce dla „Amatora” za spektakl „Sprawa honoru”, a także wyróżnienie dla „Amatora 2” za przedstawienie „Za ósmą górą” i nagrody za kreacje aktorskie dla Kornelii Krefta i Volodymyra Lialchuka,
- III miejsce w XVIII Powiatowym Przeglądzie Małych Form Teatralnych w Redzie,
- W 2024 roku GRAND PRIX za spektakl „Nina i Paul” i nagrody za kreacje aktorskie dla Darii Rybakowskiej i Szymona Brzozowskiego.
Obecnie „Amator” to zespół złożony z uczniów klasy VII, a Pani Bogumiła Hirt-Niedziela samodzielnie dobiera, adaptuje i reżyseruje sztuki wystawiane przez tę grupę.
ALEBABKI
To grupa teatralna Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Gniewinie, która istnieje już od 2013 roku.
Aktualny skład zespołu:
Wojciechowska Małgorzata
Peplińska Zdzisława
Migalska Barbara
Kornacka Bogumiła
Gołdyn Grażyna
Niedbała Grażyna
Mehring Ewa - od 2023 r.
Bury Bożena - od 2023 r.
Sukcesy grupy "Alebabki":
Już w październiku 2013 r. zespół wziął udział w VIII Ogólnopolskim Przeglądzie Małych Form Teatralnych im. Adama Luterka w Wejherowie.Tematem wiodącym był „Śmiech w literaturze i poza nią”. Za jego wybitną realizację grupa zdobyła nagrodę GRAND PRIX, ufundowaną przez Starostę Powiatu Wejherowskiego za spektakl „Shirley Valentine w dziesięciu odsłonach”.
W listopadzie 2013 roku „Alebabki” zajęły II miejsce w XII Powiatowym Przeglądzie Małych Form Teatralnych w Redzie za spektakl „Shirley Valentine w dziesięciu odsłonach”. W następnym roku, w marcu, odbyły się w Wejherowie Wiosenne Spotkania Teatralne, które miały na celu podsumować osiągnięcia roku 2013-tego. W związku ze zdobyciem przez grupę Nagrody Głównej na "Luterku" organizatorka, pani Edyta Łysakowska zaproponowała występ z "Shirley Valentine w dziesięciu odsłonach", który skutecznie rozbawił publiczność Wiosennych Spotkań.
W kwietniu 2014 roku Biblioteka Publiczna im. Zaślubin Polski z Morzem w Pucku zaprosiła „Alebabki”, by zaprezentowały spektakl „Shirley Valentine w dziesięciu odsłonach”.
W maju 2014 grupa zdobyła I miejsce w VI Otwartym Amatorskim Turnieju Teatralno- Kabaretowym „Wieżowisko” w Gniewinie za wspomniane przedstawienie „Shirley Valentine w dziesięciu odsłonach”. W tym samym miesiącu zorganizowano wyjazd do Kaliningradu i Polesska w Rosji. „Alebabki” brawurowo zagrały sztukę „Shirley Valentine w dziesięciu odsłonach” po rosyjsku i otrzymały dwie nagrody: "Za najlepszą reżyserię" i "Dla najlepszego zespółu aktorskiego".
W czerwcu 2014 roku grupa pojechała do Płośnicy na XXVII Ogólnopolskie Spotkania z Teatrem "Płośnickie Lato Teatralne" z występem "Shirley Valentine w 10 odsłonach", gdzie zajęła I miejsce, a Małgorzata Wojciechowska otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki.29 czerwca 2014 na zakończenie roku akademickiego „Alebabki” zaprezentowały nowy spektakl pt. „Super Susan”, który bardzo spodobał się publiczności gniewińskiej.
W 2014 roku, podczas grudniowych Dni Kultury Gminy Gniewino, grupa pokazała sztukę „Super Susan”. To samo przedstawienie zaprezentowano w Pucku 18 grudnia 2014 roku na zaproszenie Biblioteki Publicznej im. Zaślubin Polski z Morzem.
20 listopada 2015 roku „Alebabki” wystąpiły w Kasztanowym Gościńcu w Strzebielinko na zaproszenie leśników i myśliwych. 17-18 czerwca 2017 roku zespół uświetnił obchody Sołeckiego Święta Rybna spektaklem pt. „Cafe Luna”. W listopadzie 2017 roku w XVI Powiatowym Przeglądzie Małych Form Teatralnych w kategorii Młodzież i Dorośli „Alebabki” zajęły II miejsce za spektakl „Cafe Luna”. W tym samym miesiącu w III Ogólnopolskim Przeglądzie Teatrów Amatorskich “Lidzbarskie Spotkania z Teatrem”, w kategorii teatrów dorosłych, spektaklem pt. „Cafe Luna” grupa zajęła II miejsce.
W lipcu 2018 „Alebabki” zaprezentowały sztukę „Cafe Luna” w Areszcie Śledczym w Wejherowie. Major Dariusz Kornak napisał: „Sztuka jest nie tylko bardzo zabawna ale niesie przesłanie edukacyjne. Aktorki, które ją brawurowo zagrały, zebrały potrójne owacje od osadzonych z oddziałów półotwartych. Z komentarzy widzów wiadomo, że dla wielu z nich był to pierwszy kontakt z "żywą sztuką". Przedstawienie zostało zorganizowane w ramach współpracy wejherowskiej jednostki z Centrum Kultury, Sportu, Turystyki w Gniewinie. Spektakl z dużym powodzeniem jest wystawiany na deskach Teatru Miejskiego w Gdyni, a dzięki uprzejmości autorki został udostepniony dla działającego przy Centrum Koła Teatralnego.”
8 stycznia 2019 roku w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko- Pomorskiej w Wejherowie odbył się wernisaż Małgorzaty Wojciechowskiej pt. „Jesień życia pędzlem malowana”. Uświetnił go występ grupy teatralnej „Alebabki” w sztuce „Cafe Luna”, której członkinią jest również pani Małgosia.
W grudniu 2021 roku w XII Przeglądzie Teatrów Amatorskich „Wieżowisko” zespół zdobył Wyróżnienie za sztukę pt. „Perfekcjonistka”.
W maju 2022 roku w XIII Przeglądzie Teatrów Amatorskich „Wieżowisko”, „Alebabki” zajęły II miejsce za spektakl pt. „Mistrzynie życia”. W listopadzie 2024 roku „Alebabki” zdobyły II miejsce w XV Ogólnopolskim Przeglądzie Teatrów Amatorskich „Wieżowisko” w Gniewinie za spektakl „Osiem kobiet”.
Grupa Teatralna pod opieką Pana Jakuba Szumilas
TEATR "POD WIEŻĄ"
Amatorski „Teatr pod Wieżą” założyła w styczniu 2011 roku w Gminnym Centrum Kultury w Gniewinie Wioletta Majer – Szreder. Jest to działalność dobrowolna, wszyscy członkowie „Teatru pod Wieżą” są pasjonatami sztuki teatru, wywodzą się z gminy Gniewino bądź powiatu wejherowskiego.
Od roku 2024 adaptacją, tworzeniem scenariusza i reżyserią zajmuje się p. Jakub Szumilas
Aktorzy:
AGNIESZKA PALUCH
ZUZANNA PALUCH
MAGDALENA WROŃSKA
KAMILA LIESKE
Dotychczasowy repertuar:
„Małe zbrodnie małżeńskie”- autor : E. E. Schmitt
„Jesteś mój!” – autor: H. Bardijewski
„Bóg mordu”- autor: Y. Reza
„Scenariusz dla trzech aktorów” autor: B. Schaeffer
„Komedia omyłek” – autor: W. Majer – Szreder - spektakl z okazji 5-lecia Teatru pod Wieżą
„Maks i Aldona” - autor: W. Majer – Szreder na podstawie trylogii Jana Smalewskiego „Łupaszka”
„Jak zjadłem psa” - autor: J. Griszkowiec
„Piaskownica” – autor: M. Walczak
„Kisielin” autor: W. Majer – Szreder na podstawie „wspomnień wojennych” Teresy Świderskiej
Osiągnięcia:
2018 rok:
I miejsce w za spektakl „Piaskownica” w X Ogólnopolskim Amatorskim Turnieju Teatralno – Kabaretowym „Wieżowisko” w Gniewinie – maj 2018 r.
Spektakl „Kisielin” w Bychowie – upamiętnienie rocznicy rzezi wołyńskiej
2017 rok:
I miejsce za spektakl „Jak zjadłem psa” w IX Otwartym Amatorskim Turnieju Teatralno – Kabaretowym „Wieżowisko” w Gniewinie – maj 2017 r.
I miejsce za spektakl „Jak zjadłem psa” w II Ogólnopolskim Przeglądzie Teatrów Amatorskich w Lidzbarku – październik – maj 2017 r.
I miejsce za spektakl „Jak zjadłem psa” w XVI Powiatowym Przeglądzie Małych Form Teatralnych w Redzie – listopad 2017 r.
2016 rok:
I nagroda za spektakl „Maks i Aldona” i 2 indywidualne nagrody za grę aktorską dla Marceliny Majer i Mariusza Królikowskiego – VIII „Wieżowisko” maj 2016 r.
II miejsce w I Ogólnopolskim Przeglądzie Teatrów Amatorskich w Lidzbarku – październik 2016 r.
Prezentacja spektaklu „Maks i Aldona” o żołnierzach wyklętych: w Choczewie 1 marca 2016 roku, dla uczniów gimnazjum w Gniewinie i w Kostkowie, w Sanktuarium w Górce Klasztornej
Wcześniejsze:
- II miejsce w IV Otwartym Amatorskim Turnieju Teatralno – Kabaretowym „Wieżowisko” w Gniewinie – 2012 r. – spektakl „Jesteś mój”
- I miejsce w V Otwartym Amatorskim Turnieju Teatralno – Kabaretowym „Wieżowisko” w Gniewinie – maj 2013 spektakl „Bóg mordu”
- I miejsce w VI Otwartym Amatorskim Turnieju Teatralno – Kabaretowym „Wieżowisko” w Gniewinie – 2014 r. – spektakl „Scenariusz dla trzech aktorów” – maj 2014
- I miejsce w Ogólnopolskim XXVII Płośnickim Lecie Teatralnym w Płośnicy – czerwiec 2014 r. - spektakl „Scenariusz dla trzech aktorów”
- Wyróżnienie w Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Amatorskich w Polessku (Okręg Kaliningradzki) – VI 2012
- Wyróżnienia za grę aktorską dla Mieszka Weltrowskiego w spektaklu „Małe zbrodnie małżeńskie” w VI Ogólnopolskim Przeglądzie Małych Form Teatralnych im. A. Luterka „Oko Poety. Odsłona Druga” Wejherowo, 21-23 października 2011
- Wyróżnienie w X Powiatowym Przegląd Małych Form Teatralnych w Redzie – XII 2011
- Wyróżnienie XIII Powiatowym Przeglądzie Małych Form Teatralnych w Redzie – listopad 2014
Należy podkreślić wysoki poziom spektakli „Teatru pod Wieżą”, zdolności aktorskie aktorów – amatorów, kreatywność pani reżyser oraz wielogodzinny wkład pracy wszystkich jego członków. Do kilku projektów „Teatr pod Wieżą” angażował także młodzież z terenu gminy Gniewino i powiatu wejherowskiego – m.in. do spektaklu „Maks i Aldona” oraz „Kisielin”, spełniając misję edukacyjną i patriotyczną. Wszystkie spektakle były prezentowane podczas Dni Kultury Gminy Gniewino i cieszyły się ogromnym uznaniem publiczności, niejednokrotnie owacjami na stojąco.