Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Gminna Orkiestra Dęta Gniewino

HISTORIA ORKIESTRY DĘTEJ Z GNIEWINA

Gminna Orkiestra Dęta w Gniewinie, rozpoczęła swą działalność   przy Zarządzie Gminnym Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Gniewinie.

 We wrześniu 2002 r. przeprowadzono pierwszy nabór do orkiestry w Gimnazjum w Kostkowie i Szkole Podstawowej w Gniewinie. Po wstępnych przesłuchaniach, z grupy około 100 os. zakwalifikowano 30 os.

Dzięki uprzejmości Państwowej Szkoły Muzycznej w Wejherowie, w styczniu 2003 r. wypożyczono pierwsze instrumenty, na których to młodzież pod kierunkiem Waldka Szczypior mogła rozpocząć praktyczną naukę gry i poznawać podstawy i zasady muzykowania.

 W 2003 r. Urząd Gminy w Gniewinie zakupił komplet nowych instrumentów i przekazał je w ręce młodych muzyków.

Orkiestra zadebiutowała wykonując pierwszego swego marsza, na I Powiatowym Przeglądzie Orkiestr Dętych Powiatu Wejherowskiego, który odbył się 24.05.2003.r. w Gniewinie,

Wiosną 2004 r. dała I Koncert Wielkanocny w Gniewinie.

W 2005 r. orkiestra brała udział w wielu imprezach, miedzy innymi  zadebiutowała w  „Orkiestradzie 2005”,

W 2006 roku Orkiestra wraz z Kaszubskim Zespołem Regionalnym „Nadolanie”, wyjechała w sierpniu na XVI Międzynarodowy Festiwal Huculski w Kołomyi na Ukrainie.

W 2007 roku Orkiestra została ubrana w nowe mundury ufundowane przez Urząd Gminy Gniewino, w nagrodę za całokształt pięcioletniej działalności zakupiono kilka  instrumentów, oraz zorganizowano wyjazd Orkiestry do Francji.

Od początku 2008 roku Orkiestra działa przy Gminnym Ośrodku Turystyki i Sportu w Gniewinie, gdzie z okazji swego V- lecia, nagrała swoja pierwszą płytę, na której można wysłuchać 11 utworów.

W sierpniu 2008 r Orkiestra brała udział w dniach miasta Kołomyja na Ukrainie, podczas których podpisano porozumienie o współpracy pomiędzy miastem Kołomyja a Gminą Gniewino.

W maju 2009 r podczas wycieczki w góry, odwiedziła Jasną Górę, Zakopane, oraz zaprzyjaźnioną gminę Łapsze Niżne.

Od 2010 roku z orkiestrą występuje zespół mażoretek prowadzony przez Panią Dorotę Więckowską. W tymże roku orkiestra wraz z zespołem brała udział podczas „Parady Orkiestr na zamku i Zaporze w Niedzicy.

W tym samym roku orkiestra wykonała jako pierwsza „Hejnał Powiatu Wejherowskiego” podczas inauguracji Dni Kultury Powiatu Wejherowskiego.

W 2011 r.  Orkiestra w skutek reorganizacji GOTiS-u rozpoczęła działalność pod szyldem Gminnej Biblioteki Publicznej w Gniewinie, głównej jednostki kulturalnej Gminy.

Wyjeżdża na obóz szkoleniowo–wypoczynkowy do Wambierzyc, gdzie koncertowała, zwiedzała okolice i Pragę

W 2012 roku, orkiestra między innymi koncertowała w Obwodzie Kaliningradzkim, w partnerskim mieście Polessk, oraz w Łapszach Niżnych. Miała także zaszczyt witać mistrzów europy i świata w piłce nożnej, drużynę hiszpańska w Gniewinie.

W 2013 obchodziła swoje dziesięciolecie, koncertowała w kraju i za granicą ( min. Obwód Kaliningradzki, Ukraina).

W okresie minionych dziesięciu lat orkiestra oficjalnie koncertowała ok. 300 razy.

W 2015 roku podczas 2 Nadbałtyckiego Festiwalu Orkiestr Dętych, Zblewo 2015, zdobyła nagrodę „Brązowego Floriana” w kategorii orkiestr amatorskich – koncert estradowy.

w 2016  roku podczas 3 Nadbałtyckiego Festiwalu Orkiestr Dętych, Gniewino 2016, zdobyła wyróżnienie w kategorii orkiestr amatorskich – koncert estradowy. Brała tez udział w obchodach 775 rocznicy powstania miasta kołomyja na Ukrainie.

W 2017  roku podczas 4 Nadbałtyckiego Festiwalu Orkiestr Dętych, Lipusz  2017, zdobyła pierwsze miejsce  w kategorii przemarszu orkiestr. Brała tez udział w festiwalu Orkiestr i Chórów w Wenecji we Włoszech oraz koncertowała w mięście Wołkowysk na Białorusi. W listopadzie nagrała płytę z kolendami i muzyką świąteczną z okazji mijającego 15-lecia Orkiestry.

W 2018 roku orkiestra koncertowała głównie w kraju, miedzy innymi w Pucku , Gdyni, Kamieniu Śląskim. Swoje siły skierowała na zorganizowanie naboru dzieci i młodzieży do Orkiestry, zorganizowanie zajęć z poznawania podstaw muzyki, nauki gry na instrumentach, które to prowadzone są przez członków orkiestry.

W lutym 2019 roku Orkiestra brała udział w „ Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr – Nieśmiertelna Orkiestra”, który odbył się w Kaliningradzie - Rosja, gdzie Orkiestra otrzymała od blisko tysięcznej publiczności owacje na stojąco.

Sukcesem jest też udział Orkiestry wraz z Zespołem Tanecznym, w „82 Paradzie Pułaskiego”, która odbyła sie 06 października 2019 r. w Nowym Jorku w USA.

Mimo  naturalnej rotacji liczby członków orkiestry głównie  spowodowanej zmianą miejsca zamieszkania lub, po prostu, zmianą zainteresowań, liczba jej członków oscyluje wokół  35 osób, głównie młodzieży z terenu Gminy Gniewino, oraz kilkunastoosobowej grupy przygotowująca się do wstąpienia w jej szeregi .

 

Waldemar Szczypior  tel.(058) 670 63 33 / 664 948 052      

 

Orkiestra w Nowym Jorku

Orkiestra w Nowym Jorku

Gminna Orkiestra Dęta z Gniewina

Gminna Orkiestra Dęta z Gniewina

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Lipiec 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Imieniny

Katalog biblioteki

LEKTURY SZKOLNE

Bajki do słuchania za darmo

BAJKI ZASYPIANKI

Darmowa wypożyczalnia zbiorów cyfrowych BN