Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Podsumowanie kulturalnego roku w Gniewinie, czyli Dni Kultury Gminy Gniewino.

Utworzono dnia 12.12.2022

Podsumowanie kulturalnego roku w Gniewinie zakończone!

Dni Kultury Gminy Gniewino 2022

 

Nasze gminne święto kultury rozpoczęliśmy 2 grudnia od obchodów jubileuszu 20-lecia działalności Gminnej Orkiestry Dętej w Gniewinie i z tej okazji w Centrum Kultury odbył się uroczysty koncert. W okresie minionych dwudziestu lat Orkiestra oficjalnie koncertowała około 400 razy. Podczas wydarzenia nie zabrakło życzeń i gratulacji złożonych na ręce kapelmistrza Orkiestry Waldemara Szczypiora, jak i członków Orkiestry Dętej.

W tym roku obchodziliśmy jeszcze jeden jubileusz, a 4 grudnia w kościele pw. Św. Ottona w Kostkowie swoje 10 lecie działalności obchodził Chór Appassionato. Tak, to już 10 lat odkąd koncertują oraz z sukcesem biorą udział w licznych konkursach.

Podczas Dni Kultury Gminy Gniewino, jak co roku przeznaczyliśmy dzień na prezentacje uczniów z Zespołu Szkolno–Przedszkolnego w Kostkowie, Zespołu Kształcenia i Wychowania w Gniewinie oraz działającego przy Centrum Kultury i Bibliotece w Gniewinie Studia Artystycznego dla Młodych Talentów. Uczniowie bardzo dobrze przygotowali się do udziału w tym święcie i na deskach sceny przedstawili przygotowane wraz z nauczycielami spektakle oraz repertuary fortepianowe i gitarowe.

Ciekawym i miłym dla oka akcentem podczas wydarzenia było otwarcie w poniedziałek 5 grudnia Wystawy Malarstwa Akwarelowego utalentowanej mieszkanki Gniewina, Pani Bogumiły Kornackiej oraz wystawa prac dzieci z sekcji plastycznej Studia Artystycznego dla Młodych Talentów przy Centrum Kultury. Obie wystawy można oglądać do końca roku w holu CKiB.

Oczywiście, nie zapomnieliśmy o najmłodszych, którzy z niecierpliwością czekali na Mikołajki. 6 grudnia dla dzieci przygotowano animacje, foto-budkę i spektakl teatralny. Wielkim finałem tego dnia było spotkanie z Mikołajem, który rozdawał dzieciom słodycze.

7 grudnia Sala Widowiskowo–Kinowa zapełniła się dumnymi rodzicami, dziadkami i rodzeństwem, którzy mieli okazje obejrzeć swoją pociechy podczas prezentacji wszystkich Zespołów Tanecznych działających przy Centrum Kultury i Bibliotece w Gniewinie. Instruktorki z szkoły tańca Dora Dance świetnie przygotowały młode tancerki i tancerzy. Brawom nie było końca.

8 grudnia odbyła się ważna uroczysta gala, podczas której wręczono dwie najważniejsze nagrody w Gminie Gniewino. Laureatką Nagrody im. Ks. Stanisława Galasa, przyznawanej przez Stowarzyszenie Towarzystwo Oświatowe w Gniewinie za działalność na rzecz lokalnej społeczności, została Pani Irena Świętkowiak, przez wiele lat sołtys oraz przewodnicząca KGW w Gniewinie, o której napisano w laudacji:

„[…] jest razem z ludźmi i dzięki temu, sama wznosząc się w społecznej służbie, wpływa na rozwój społeczności. To jest nie tylko godne uznania, ale stanowi także jak ważny w społeczeństwie wzór do naśladowania dla następnych pokoleń.”

Nagrodę "Złotego Stolema Kultury", przyznawaną za popularyzowanie kultury przez Fundację na Rzecz Rozwoju Gminy Gniewino „Wspólne Dobro”, otrzymała Pani Ilona Kowalczyk, która ma otwarte serce i poświęca swój czas i energię, by tworzyć coś większego. Od lat z dumą i satysfakcją prowadzi Zespół Folklorystyczny „Nadolanie”, gdzie wspólnie odnoszą sukcesy na koncertach i w konkursach.

Na zakończenie Dni Kultury Gminy Gniewino swój spektakl „Kłopotliwa Nagroda” wystawiła gościnnie grupa teatralna „Niepospolite Ruszenie” z Tuchlina pod kierownictwem ks. Jarosława Dunajskiego. Dziękujemy, że znów zagościliście w Gniewinie i podarowaliście nam dużą dawkę dobrej zabawy i świetnej gry aktorskiej.

Czym byłyby Dni Kultury bez naszych Kół Gospodyń Wiejskich? To właśnie pracowite Panie z Perlina, Kostkowa, Nadola, Mierzyna i Rybna zapewniały gościom i uczestnikom pyszny catering podczas całego wydarzenia. Dziękujemy Wam z całego serca za nieocenioną współpracę!

Dziękujemy również Spółdzielczemu Bankowi Kaszubskiemu Oddział w Gniewinie za pomoc i wsparcie organizacji tegorocznych Mikołajek.

Sponsorem Głównym Dni Kultury Gminy Gniewino jest spółka Polskie Elektrownie Jądrowe sp. z o.o., odpowiedzialna za przygotowanie procesu inwestycyjnego w projekcie budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej.

(KK)

GALERIE:

Prezentacje Zespołów Tanecznych

Prezentacje Zespołów Tanecznych

Spektakl "Kłopotliwa Nagroda"

Spektakl

05.12.2022 r. - prezentacje uczniów

05.12.2022 r. - prezentacje uczniów

20 - lecie Gminnej Orkiestry Dętej Gniewino

20 - lecie Gminnej Orkiestry Dętej Gniewino

Mikołajki - 06.12.2022 r

Mikołajki - 06.12.2022 r

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Styczeń 2023
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Imieniny

Katalog biblioteki

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 233

W poprzednim tygodniu: 283

W tym miesiącu: 1027

W poprzednim miesiącu: 785

Wszystkich: 81058

LEKTURY SZKOLNE

Bajki do słuchania za darmo

BAJKI ZASYPIANKI

Darmowa wypożyczalnia zbiorów cyfrowych BN