Wyniki XXI Konkursu GNIEWIŃSKIE PIÓRO
Jury XXI Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego "Gniewińskie Pióro" również w tym roku wyłoniło laureatów spośród z ponad dwustu uczestników Konkursu. Zapraszamy do zapoznania się z protokółem (poniżej i w załączniku). W późniejszym terminie, pod tą informacją (a także w zakładce dotyczącej samego Konkursu) pojawi się również, jako załącznik, wersja elektroniczna almanachu pokonkursowego, więc zapraszamy do zajrzenia na naszą stronę i przeczytania nagrodzonych prac☺
Laureatom serdecznie gratulujemy i zapraszamy do udziału w kolejnej edycji, a to przecież już niedługo☺
PROTOKÓŁ z posiedzenia Komisji XXI ogólnopolskiego KONKURSU LITERACKIEGO „GNIEWIŃSKIE PIÓRO” z dnia 20 września 2022 r.
W dniu 20 września 2022 r. odbyło się podsumowanie posiedzeń Komisji XXI Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego „GNIEWIŃSKIE PIÓRO”. Organizatorem Konkursu było Centrum Kultury i Biblioteka w Gniewinie, a patronowała mu Rada Gminy Gniewino.
W konkursie wzięło udział 218 uczestników z Polski oraz z zagranicy (Kanada, Niemcy, UK, Holandia, Niemcy). Jury oceniło 126 zestawów poetyckich oraz 92 tekstów prozatorskich w dwóch kategoriach wiekowych: dorośli i młodzież.
Komisja w składzie:
- Wioletta Majer-Szreder - przewodnicząca, poetka, dr literaturoznawstwa, nauczyciel polonista,
- Anna Jastrzębska - nauczyciel polonista,
- Ewa Haberka - nauczyciel polonista,
- Dorota Zadroga - nauczyciel polonista,
- Róża Metz-Szymikowska - nauczyciel polonista,
- Małgorzata Kobiela – nauczyciel polonista.
nagrodziła w poszczególnych kategoriach następujące osoby:
- kategoria: poezja - dorośli:
1 miejsce (778 zł brutto) - godło „Przesilenie” – Rafał Baron, Gdańsk
2 miejsce ex aequo (556 zł brutto) - godło „Dom za rogiem” – Zdzisław Drzewiecki, Biały Bór
- godło „Zegar słoneczny” – Katarzyna Kadyjewska, Rzeszów
3 miejsce (334 zł brutto) - godło „Quantum” – Mariola Kruszewska, Mińsk Mazowiecki
- godło „Antygona” – Małgorzata Borzeszkowska, Lębork
wyróżnienie (112 zł brutto):
- godło „Poeciarka” – Małgorzata Wasilewska, Łomża
- godło „Geronimo” – Leszek Wójcik, Lubaczów
- godło „Pomień świecy” – Irena Wanda Niedzielko, Zalasowa
Wyróżnienia w formie wydrukowania utworu w almanachu pokonkursowym:
- godło „Paulette” - Paulina Świątek, Kraków – wiersz pt. "Autoportret jesienny"
- godło „Jenot” - Mirosław Kowalski, Mysłowice - wiersz pt. "Pół na pół. Jedno błyskawiczne cięcie"
- godło „A.O.” - Daniel Głowacki, Egchel (Holandia) – wiersz „*** Na dnie małej filiżanki”
- godło „Ultra Sonata” - Marzena Jaworska, Warszawa – wiersz pt. "O przerostach przedsionków i komór”
- godło „Jadampapaje” - Małgorzata Kotłowska, Szczecin – wiersz pt. "Był jeszcze on"
- godło „Le Nuage” - Matylda Trojanowska, Warszawa – wiersz pt. "Rutyna"
- godło „Pisanie ze słuchu” - Krzysztof Przegiętka, Toruń – wiersz pt. "SMS do ukraińskiej matki"
- godło „Tycjan” - Zbigniew Pikuła, Majkowice – wiersz "Katyńskie wrzosy"
- godło „Nastrojowo22” - Andrzej Halicki, Biała Podlaska – wiersz pt. "Starość"
- godło „Włóczykij” - Karol Darmoros, Warszawa – wiersz pt. "Luty/maj"
- godło „Księżycwieczoru” - Aneta Jasłowska, Wrzosowo – wiersz ot. "Sierota (pantum)"
- godło „Nienazwana” - Magdalena Szpunar, Kraków – wiersz "Niech się sieją dobrzy ludzie"
- godło „Klon” - Marek Klamczyński, Sulejówek – wiersz pt. "Gołębie serce"
- kategoria: proza - dorośli:
1 miejsce (778 zł brutto) - godło VESPER –- Agnieszka Panasiuk, Biała Podlaska - „Najwierniejszy towarzysz”
2 miejsce ex aequo (556 zł brutto) - godło CÓRKA – Danuta Urbańska, Warszawa - „Moja gramatyka”
- godło ŻÓŁWICE – Tamara Żółwińska i Aleksandra Żółwińska, Stargard - „Spadek”
3 miejsce (334 zł brutto) – godło JEDNOROŻEC – Agnieszka Góra-Stępień, Lublin – „Galera”
wyróżnienia (112 zł brutto):
- godło PAPIEROWYDOM – Maria Kocot, Bytom - „Hellada 1939”
- godło LAWENDA – Edyta Jachowicz-Bąk, Ruda Śląska - „Dom, czas i nostalgia”
- kategoria: poezja - młodzież:
1 miejsce ex aequo - godło „Poetessa” – Martyna Niedźwiedź, Rokietnica, 16 lat
- godło „Bibosz” – Alicja Sówka, Ugniewo, 17 lat
2 miejsce - godło „Teresa Niedźwiedź” – Urszula Stefanowska, Kielce, 16 lat
3 miejsce - godło „Malena” – Karolina Majorowska, Warszawa, 16 lat
wyróżnienia:
- godło „Grechut” – Grzegorz Sobkiewcz, Agatówka, 14 lat
- kategoria: proza - młodzież:
1 miejsce - godło „Malliadne” – Ewa Świątek, Bojanowo, 13 lat – opowiadanie bez tytułu ("Brinerest...")
2 miejsce - godło „Gawędziarz” – Jan Kocot, Bytom, 13 lat – „Historia wolności”
3 miejsce - godło „Valar” – Natalia Maślej, Nysa, 13 lat – „Błękitne oczy”
wyróżnienia:
- godło „Fatamorgana”- Zuzanna Szłapa, Gdańsk, 13 lat – opowiadanie bez tytułu (Budzę się wśród...)
- godło „Lil-Ly” - Eliza Jeżak, Bielawa, 13 lat – „Cierpienie i magia”
Nagrody finansowe dla dorosłych laureatów zostaną przelane na podane konta bankowe, a nagrody rzeczowe dla młodzieży, dyplomy oraz almanachy pokonkursowe zostaną wysłane pocztą w terminie do miesiąca od dnia ogłoszenia wyników.
Druk almanachu pokonkursowego został dofinansowany przez Starostwo Powiatowe w Wejherowie.
Gratulacje dla wszystkich laureatów XXI Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego „Gniewińskie Pióro” oraz serdeczne zaproszenie wszystkich uczestników do próbowania swoich sił w następnej edycji Konkursu.