Zespół Folklorystyczny "Nadolanie"
Zespół Folklorystyczny Nadolanie
Zespół Folklorystyczny „Nadolanie” to jedna z najważniejszych muzycznych wizytówek kaszubskich na terenie powiatu wejherowskiego. Powstał w marcu 2004 roku przy Kole Gospodyń Wiejskich w Nadolu, w gminie Gniewino. Jego początki wiążą się z inicjatywą pełnych zapału pań z KGW, które własnoręcznie uszyły i ozdobiły pięknym haftem kaszubskim tradycyjne stroje ludowe dla zespołu. Pierwsze próby rozpoczęły się z udziałem ośmiu członkiń, a dzięki rosnącemu zainteresowaniu do wspólnego śpiewu i muzykowania w języku kaszubskim szybko dołączyły dzieci oraz młodzież.
Obecnie zespół liczy 38 osób, w tym 23 dzieci i młodzieży pochodzących z terenu gminy Gniewino oraz sąsiadującej gminy Krokowa. Repertuar „Nadolan” obejmuje utwory głównie w języku kaszubskim, ale także w języku polskim, ukraińskim i żmudzkim. Swój debiut zespół miał 20 czerwca 2004 roku podczas Jubileuszu 10-lecia Orkiestry Dętej w Górze. Od tamtego czasu „Nadolanie” prężnie reprezentują gminę Gniewino oraz region kaszubski zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami. W trakcie swojej 20-letniej działalności koncertowali w wielu miejscowościach w kraju oraz na międzynarodowych festiwalach, m.in.:
-na Ukrainie (2006, 2011, 2017, 2018),
-w Niemczech i Holandii (2009),
-na Litwie (2015, 2019 – Międzynarodowy Festiwal Folkloru),
-w Macedonii Północnej (2023 – Międzynarodowy Festiwal KOSTOSKI w Ochrydzie).
Zespół ma na swoim koncie dwie płyty. Pierwszą nagrał jesienią 2006 roku, zawierającą 9 utworów, a drugą w czerwcu 2008 roku, obejmującą 20 piosenek. W ciągu roku „Nadolanie” biorą udział w kilkudziesięciu wydarzeniach kulturalnych, promując muzykę i tradycje kaszubskie. Ich zaangażowanie i pasja zostały docenione prestiżowymi nagrodami, w tym w 2020 roku otrzymali Skrę Ormuzdową za dotychczasową działalność w dziedzinie edukacji, promowania kultury kaszubskiej i szerzenia kaszubszczyzny w kraju oraz za granicą.